İç Mimari Tasarım

İç Mimari Tasarım

Son yüz yıla kadar yapı ile ilgili tasarımların hemen hemen tamamı mimari tasarım disiplini içinde görülmekte iken, özellikle modern yaşam biçiminin getirdiği karmaşıklık ve uzmanlıklara ayrılan üretim biçimleri mimari çözüm süreçlerinin de alt başlıklar şeklinde yürütülmesini doğurmuştur. İç mimari tasarım ve dekorasyon bu başlıklardan biridir.

 

Eğer duygusal bir bağ kuracaksanız, villanızın iç mekan tasarımının ve dekorasyonunun alelade olmasını istemezsiniz. Zevkinize, bütçenize, istek ve ihtiyaçlarınıza, yaşam şeklinize göre iç mekan tasarımı da mimari ve diğer unsurlarda olduğu gibi uzman ellerde şekillenmelidir. Bu noktada sürece mimarınız yada iç mimarınız dahil olur. Villa tasarımı konusunda uzman mimarlar genellikle tasarladıkları villaların iç mimari tasarımı konusunda da oldukça başarılı işler çıkarmaktadırlar. Bununla birlikte, ev sahiplerinin mimarlarından ayrı olarak başka bir iç mimarla iç mekan tasarımlarını çalıştıkları da sık görülen bir durumdur.

 

İç mimari tasarım süreci, bina tasarımından bazı noktalarda karakter olarak ayrılsa da aslında özünde benzer prensiplerin farklı konu başlıklarına uygulanması olarak da görülebilir. Tasarım temel olarak istek ve ihtiyaçların belirli kısıtlar dahilinde nasıl çözüme ulaştırılacağı ile ilgili bir model sunmaktır.